کتاب سال

استاندار يزد: قدردان حركت بنياد فرهنگي صدوقي براي برگزاري دوره كتاب سال هستيم

استاندار يزد گفت: بنياد فرهنگي صدوقي در شرايطي كه استان يزد در فقر برنامه‌هاي فرهنگي به سر مي‌برد، اقدام به برگزاري دوره‌هاي كتاب سال كرده كه قدردان اين حركت ارزشمند هستيم.
محمدعلی طالبی در مراسم سومین دوره کتاب سال یزد جایزه ویژه شهید صدوقی که به همت خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد، اظهار داشت: در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیاری برای کسب برندهای فرهنگی نظیر پایتخت کتاب ایران، یزد میراث جهانی و … انجام شد.
وی عنوان کرد: برخی از این برندها، ظرفیت‌هایی است که از قدیم الایام در یزد وجود داشته و اکنون باید از طریق برنامه‌های فرهنگی با محوریت برندهای تعیین شده، آن را به دیگران در سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور و به آیندگان منتقل کنیم.
طالبی تاکید کرد: یکی از برندهایی که به تازگی نصیب استان یزد شده، پایتخت کتاب ایران است و این برند می‌تواند به یک برنامه پایدار و تثبیت شده در حوزه کتاب تبدیل شود.
استاندار یزد عنوان کرد: این برند همچنین می‌تواند نقطه شروعی برای رشد استان و توسعه انسانی باشد بنابراین صیانت از این جایگاه باید مدنظر برنامه‌ریزان فرهنگی استان باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری سومین دوره کتاب سال یزد بیان کرد: این رویداد اتفاق ارزشمندی است که توسط بنیاد فرهنگی صدوقی رقم خورده و ما قدردان این حرکت مهم فرهنگی هستیم.
طالبی تاکید کرد: تأثیرگذاری این برنامه، تقویت انگیزه نویسندگان استان را به دنبال دارد و تعداد آثار رسیده به دبیرخانه خود گویای این واقعیت است.
وی از خانه فرهنگ صدوقی که با انگیزه در این حوزه ورود پیدا کرد و در شرایطی که با فقر کار فرهنگی مواجه بودیم، کتاب سال یزد را رقم زد، قدردانی کرد.
استاندار یزد، این حرکت را برای شناساندن نام یزد در حوزه مسائل فرهنگی بسیار ارزشمند خواند.

0

امام جمعه موقت يزد : ضرورت جلوگيري از نشر كتاب‌هايي كه ارزش يك بار خواندن هم ندارند

امام جمعه موقت يزد بر ضرورت جلوگيري از نشر كتاب‌هايي كه حتي ارزش يك بار خواندن هم ندارند، تاكيد كرد.
حجت‌الاسلام محمدحسن معزالدینی در مراسم سومین دوره کتاب سال یزد که به همت خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد، اظهار داشت: وقتی کتابی نوشته می‌شود، یکی از قسمت‌های پازل توسعه درست می‌شود البته توسعه ابعاد مختلف دارد که یک بعد آن مربوط به کتاب است.
وی بیان کرد: اگر کتاب منتشر شد و نرخ رشد و مطالعه آن بالا رفت، محورهای دیگر توسعه نیز بر محور دانایی رشد می‌کند.
معزالدینی از کتاب به عنوان یکی از مصادیق زکات یاد کرد و افزود: انقلاب ارزشی در مفهوم زکات، به این تعبیر زیبا رسیده که زکات علم نشر آن است بنابراین نشر کتاب، زکات علم است.
امام جمعه موقت یزد تاکید کرد: همه افرادی که دست به قلم می‌برند، باید بدانند که حرکت ماندگاری را آغاز کرده‌اند و حرکت آنها می‌تواند پیوند دهنده نسل امروز و نسل آینده باشد ضمن اینکه مطالعه کتاب، یکی از راه‌های پندگیری از اشتباهات گذشتگان است.
وی تصریح کرد: اگر جامعه ای از کتابخوانی فاصله گرفت، ناچار به تکرار اشتباهات گذشتگان است و باید مراقب باشیم که جامعه امروز و آینده ما دچار این سرگردانی نشود.
معزالدینی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بازار آَشفته نشر در کشور افزود: بسیاری از کتاب‌ها ارزش حتی یک بار خواندن هم ندارند و باید آنها را وانت وانت بار زد و در دریا تخلیه کرد.
وی ادامه داد: نکته دردناکتر اینکه این کتاب‌ها اغلب توسط انتشاراتی‌هایی منتشر می‌شوند که وابسته به مراکزی هستند که اصلاً انتظار نمی‌رود چنین کتاب‌هایی را منتشر کنند.
معزالدینی ضمن تقدیر از برگزاری دوره کتاب سال یزد اظهار امیدواری کرد: این قبیل برنامه‌های فرهنگی در ساماندهی اوضاع نشر و تالیف کتاب اثرگذار باشد و نسل جوان را نیز بیشتر با کتاب آشنا کند و سرانه مطالعه مردم را افزایش دهد.

0

دبير سومين دوره كتاب سال يزد:27 كتاب يزدي‌ها توسط داوران كتاب سال ايران داوري شدند

دبير سومين دوره كتاب سال يزد گفت: از ميان 697 اثر رسيده به دبيرخانه كتاب سال يزد، 402 اثر در داوري مرحله اول پذيرفته شدند كه از ميان آنها، 27 كتاب در اختيار داوران كتاب سال ايران براي داوري قرار گرفت.
حجت‌الاسلام شهاب‌الدين وحیدی مهرجردی در مراسم سومین دوره کتاب یزد، جایزه ویژه شهید صدوقی با اشاره به اينكه امسال تعداد آثار ارسال شده به دبيرخانه سومين دوره كتاب سال يزد با افزايش 60 درصدي مواجه بود، اظهار داشت: سال گذشته 430 اثر و امسال 697 اثر به دبيرخانه اين دوره رسيد.
وي بيان كرد: از ميان 697 اثر رسيده، 402 اثر در مرحله اول داوري پذيرفته شد كه از ميان آنها 27 اثر نيز در مرحله دوم داوري امتياز كافي را به دست آوردند.
وحيدي مهرجردي عنوان كرد: 27 كتاب كه توسط فرهيختگان و صاحب‌نظران يزدي پذيرفته شد، به خانه كتاب ايران ارسال شد تا توسط داوران مطرح كتاب سال ايران مورد داوري قرار بگيرند كه امشب از بهترين آثار تجليل خواهد شد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود بيان كرد: بی‌شک رشد، تعالی و توسعه هر جامعه‌ منوط به فرهنگ آن جامعه و رشد و تعالی فرهنگ هر جامعه، مبتنی بر متفکران آن جامعه است که یافته‌های خود را به صورت مکتوب در اختیار دیگران قرار می‌دهند.
دبير سومين دوره كتاب سال يزد خاطرنشان كرد: این دوره با هدف خارج کردن نویسندگان توانا از انزوا، شناسایی، معرفی و تجلیل از اهل قلم و معماران فکری جامعه برگزار می‌شود و اميدواريم گامي ارزنده در مسير توسعه فرهنگي استان يزد باشد.
وحیدی مهرجردی به تشريح معيارهاي انتخاب آثار برتر پرداخت و افزود: تلاش شد موضوعات بديعي كه ساختارهاي نگارشي را به درستي رعايت كرده و پاکیزگی و آراستگی اثر از لحاظ حروف چینی و … را در خود داشتند، معرفي شوند.

0

رئيس هيئت مديره خانه فرهنگ صدوقي: خانه فرهنگ صدوقي شرايط آشنايي نويسندگان با دنياي بيرون را فراهم مي‌كند

رئيس هيئت مديره خانه فرهنگ صدوقي گفت: نبايد درهاي دنيا را به روي خود ببنديم زيرا تا زماني كه نويسندگان با دنياي بيرون بيگانه باشند،‌ توليدات آنها كليشه‌اي خواهد بود بنابراين خانه فرهنگ صدوقي در حد بضاعت خود، شرايط آشنايي نويسندگان با دنياي بيرون را فراهم مي كند.
حجت‌الاسلام محمد صدوقی در آئین سومین دوره کتاب سال یزد، جايزه ويژه شهيد صدوقي که به همت خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد، اظهار داشت: تلاش ما این بود که با برگزاری دوره کتاب سال یزد، یک اتفاق فرهنگی را در استان رقم بزنیم.
وی عنوان کرد: عناوینی مانند کتاب سال، پایتخت کتاب ایران و … نباید ما را از میراث معنوی خود غافل کند زیرا یزد صاحبان اندیشه بزرگی نظیر خانواده افشاری، محقق داماد، آیت‌الله خاتمی، آذریزدی، اسلامی ندوشن و… دارد که اینها خود ظرفیت‌های بالقوه یزد در حوزه فرهنگی هستند.
صدوقی تصریح کرد: یزد در دامن خود بزرگانی را پرورش داده که امروز باید از ظرفیت این بزرگان و پشتوانه آنها برای انجام برنامه‌های فرهنگی استفاده کنیم.
رئیس هیئت مدیره خانه فرهنگ صدوقی ادامه داد: یزد باید برای نسل آینده استانی باشد که توانسته از ظرفیت‌های خوب خود به درستی استفاده کند و به برندهایی از جمله پایتخت کتاب ایران دست پیدا کند.
صدوقی تاکید کرد: پایتخت کتاب ایران، بهانه‌ای است برای اینکه دقت نظر بیشتری به جایگاهی که در آن قرار گرفته‌ایم داشته باشیم.
وی عنوان کرد: اکنون با کسب این برند فرهنگی زمان آن رسیده که دو سوال در مورد یزد مطرح کنیم، نخست آنکه نسبت فرهنگ عمومی یزد با مقوله کتاب و کتابخوانی چگونه است و دوم؛ سهم یزد در فرهنگ عمومی چیست.
صدوقی خاطرنشان کرد: امروز جوانان ما با انواع آزمون‌ها و کنکورها و … درگیر هستند بنابراین لذت مطالعه عمیق از آنها سلب شده، کتابخانه‌های عمومی ما دیگر چندان عمومی نیستند زیرا عموم رغبت چندانی به حضور در این کتابخانه‌ها ندارد.
وی تصریح کرد: اکنون وقت این است که ببینیم در دوره‌های مختلف چقدر توانسته‌ایم امثال ندوشن اسلامی را تحویل جامعه دهیم.
صدوقی عنوان کرد: از گذشته تا امروز نشر و توزیع کتاب علاوه بر اینکه با فکر نویسنده عجین بوده، به عنوان یک صنعت نیز مطرح بوده و در دوران انقلاب به دلیل اقتضائات زمان، از هر نوع کتابی به لحاظ کیفی استقبال می‌شد اما امروز برای جذاب شدن کتاب و ترغیب جوانان و جامعه به کتابخوانی، باید به سمت تولیدات جدید برویم.
وی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم نسل جدید را بیشتر به کتابخوانی ترغیب کنیم، باید به تکنولوژی‌های جدید روز روی بیاوریم و برای این منظور لازم است متفکران و نویسندگان جامعه با دنیا در ارتباط باشند و آنچه در دنیای پیرامون رخ می‌دهد را رصد کنند.
صدوقی اظهار داشت: خانه فرهنگ صدوقی به سهم خود و در حد بضاعت خود تلاش می‌کند اقدامتی را در این راستا انجام دهد زیرا معتقدیم تا زمانی که درهای دنیا را به روی خود ببندیم، نویسندگان ما تنها تولیدات کلیشه‌ای خواهند داشت و اگر بتوانیم شرایط آشنایی نویسندگان با دنیای بیرون را فراهم کنیم، آنگاه شاهد تولیدات متنوع خواهیم بود.

0

بیانیه هئیت داوران سومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد

گزارش سومین جایزة کتاب سال استانی یزد

 1. مراحل و چگونگي داوري و ارزيابي

الف) روش و فرآیند داوری

بر اساس آيين‌نامۀ جایزۀ کتاب سال استانی، داوري در چند مرحله انجام مي‌شود:

 1. ابتدا تمام کتاب‌ها از سوی گروه داوران مربوطه مورد ارزیابی قرارمی‌گیرند و آثاری که حداقل یک رأی مثبت را احراز کنند، به مرحلۀ دوم داوری راه می‌یابند.
 2. کتاب‌های راه‌یافته به مرحلۀ دوم از سوی دو داور ارزیابی می‌شوند و نتایج ارزیابی در فرم‌های ویژه‌ای که بدین منظور طراحی شده است، درج می‌شود. کتاب‌هایی که از 100 امتیاز حداقل 70 امتیاز کسب کنند، به مرحلۀ نهایی راه می‌یابند.
 3. در مرحلۀ نهایی در نشست مشترک داوران اصلی، آثار راه‌یافته به این مرحله، مورد بررسی و ملاحظۀ نهایی قرار می‌گیرند. چنانچه امتیاز اثر، 80 و بیش از 80 باشد، به‌عنوان برگزیده و در غیر این صورت به‌عنوان شایستۀ تقدیر به هيئت علمي جایزۀ کتاب سال استانی معرفی خواهد شد.
 4. در هيئت علمي نيز پس از بررسي آثار منتخب و داوري‌ها، آثار منتخب تأييدشده از سوي اعضاي اين هيئت، اعلام مي‌گردد.

 

ب) معیارهای بهترین کتاب

براساس آیین‌نامة کتاب سال استانی معیارهای بهترین کتاب به قرار زیر است:

ـ بدیع‌بودن موضوع کتاب؛

ـ رعایت استانداردها در ساختار، فصل‌بندی، نگارش، دستور زبان و گزینش واژگان؛

ـ رعایت استانداردها در ذکر منابع و مآخذ؛

ـ بالابودن عیار علمی محتوای کتاب؛

ـ بهره‌مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی؛

ـ پاکیزگی و آراستگی کتاب از حیث حروف‌چینی، صفحه‌آرایی و چاپ؛

ـ رعایت استانداردهای تصحیح و ترجمه درخصوص آثار ترجمه‌شده و تصحیح‌شده.

 

ج) دايرۀ داوري

در سومین جایزة کتاب سال استانی یزد آثار در موضوعات ده‌گانۀ رده‌بندي دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزيابي و داوري شد. در اين دوره، درمجموع 402 عنوان کتاب مورد ارزيابي قرارگرفت كه پس از داوري مرحلة اول 27 عنوان کتاب به مرحلۀ دوم راه يافت که از میان آثار یادشده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، 3 عنوان کتاب، «برگزیده» و 3 عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» شناخته شد.

 

د) داوران کتاب سال یزد در مرحلة دوم داوری

داوری و ارزیابی آثار این دوره از جایزة کتاب سال یزد را در مرحلة دوم داوری 14 تن از استادان و پژوهشگران دانشگاهی، حوزوی و مراکز مختلف پژوهشی و علمی به عهده داشتند که فهرست داوران براساس موضوعی در انتهای گزارش حاضر ذکر شده است.

 1. آثار منتخب

آثار برگزیده

هنر

معماری و شهرسازی

ـ اندیشه‌های شهرسازی در آثار متفکران ایرانی و مسلمان، تألیف حمید محمدی، یزد: دانشگاه یزد، 1397، 478 ص. (میانگین: 91 امتیاز).

 

 

تاریخ و جغرافیا

تاریخ

ـ زمان‌نگری و کیهان‌باوری در عصر صفویه: پنج جستار تاریخی در باب زمان و کیهان، تألیف بهزاد کریمی، تهران: ققنوس، 1396، 184 ص. (میانگین: 85 امتیاز).

 

 

کودک و نوجوان

ـ دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان، تألیف مظفر سالاری، براساس دایره‌المعارف قرآن کریم، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، 1397، 3 ج. (میانگین: 89.5).

 

آثار شایستة تقدیر

معماری و شهرسازی

ـ مفهوم آهنگ طبیعت، تألیف مهدی صادق احمدی، یزد: انتشارات تدوین، 1397، 142 ص. (میانگین: 5/86 امتیاز).

 

ادبیات

نثر معاصر

ـ برج ناز، نوشتة هادی حکیمیان، تهران: شهرستان ادب، 1397، 366 ص. (میانگین: 70.5 امتیاز).

 

کودک و نوجوان

ـ کتاب رمضان، نوشتة بابک صابری، یزد: انتشارات کودکان، 1397، 36 ص. (میانگین: 79 امتیاز).

 

 

 1. کتاب‌های راه‌یافته به مرحلة داوری

فلسفه و روان‌شناسی

تعداد کل آثار داوری‌شده: 75/ تعداد آثار انتخابی: 2

 

دین

تعداد کل آثار داوری‌شده: 33/ تعداد آثار انتخابی: 3

 

علوم اجتماعی

تعداد کل آثار داوری‌شده: 38/ تعداد آثار انتخابی: 4

 

علوم خالص

تعداد کل آثار داوری‌شده: 11/ تعداد آثار انتخابی: ـ

 

علوم کاربردی

تعداد کل آثار داوری‌شده: 57/ تعداد آثار انتخابی: 1

 

هنر و معماری

تعداد کل آثار داوری‌شده: 27/ تعداد آثار انتخابی: 3

 

 

ادبیات

تعداد کل آثار داوری‌شده: 99/ تعداد آثار انتخابی: 4

 

تاریخ و جغرافیا

تعداد کل آثار داوری‌شده: 14/ تعداد آثار انتخابی: 2

 

کودک و نوجوان

تعداد کل آثار داوری‌شده: 34/ تعداد آثار انتخابی: 4

 

یزد شناسی

تعداد کل آثار داوری‌شده: 14/ تعداد آثار انتخابی: 4

 

 

 

 1. داوران مرحلة دوم داوری
 2. اعتمادی، محمدمهدی؛
 3. بوذری، علی؛
 4. پارسی‌نژاد، کامران؛
 5. حافظیان‌رضوی، سیدکاظم؛
 6. خورشاهیان، هادی؛
 7. زروانی، مجتبی؛
 8. شیخ‌الحکمایی، محمدعلی؛
 9. عباسلو، احسان؛
 10. علمی، قربان؛
 11. کیانفر، جمشید؛
 12. گوهری‌پور، مرتضی؛
 13. میرشاه‌زاده، شروین؛
 14. میرمحمدصادق، سیدسعید؛
 15. یکتا، حسین.

 

همچنین دبیرخانه کتاب سال استان یزد با حضور اعضا با توجه به معیارهای مطرح شده انتشارات اندیشمندان یزد را به عنوان ناشر برگزیده استانی در دوره سوم معرفی کرد.

 

 

0

بازدید مدیرعامل خانه کتاب از دبیرخانه جایزه کتاب سال یزد

نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب با حضور در خانه فرهنگ صدوقی  از دبیرخانه سومین دوره کتاب سال یزد بازدید کرد.

در جریان این بازدید، شهاب‌الدین وحیدی مهرجردی دبیر جایزه کتاب سال استان یزد در سخنانی گفت: تاکنون ۶۹۸ عنوان کتاب جهت شرکت در این دوره از جشنواره ثبت شده است که شاهد استقبال مخاطبان بوده‌ایم.

وی افزود: سومین دوره کتاب سال  با انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران همزمان شده است که این امر می‌تواند به خوبی پیشینه فرهنگی و تاریخی ایران را نیز به نمایش بگذارد.

وحیدی مهرجردی ادامه داد: سومین دوره کتاب سال با داوری آثار در تیرماه جاری برگزار می‌شود که امیدواریم به خوبی بتوانیم این عنوان و نشان را برای یزد داشته باشیم.

نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب نیز در این بازدید گفت: یزد سابقه تاریخی و پیشینیه فرهنگی دارد که پایتخت کتاب شدن نیز متاثر از این فرهنگ و پیشینه است و باید این برند را به خوبی مورد توجه قرار داد.

وی افزود: عنوان کتاب سال به خوبی می‌تواند در زمینه ترویج کتاب و کتابخوانی گام بردارد و امیدواریم این دوره از کتاب سال شاهد کمیت و کیفیت مناسبی در این زمینه باشیم.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب یادآور شد: کارخانه‌ها می‌توانند ظرفیت مناسبی برای استان در زمینه‌های فرهنگی باشند و اتفاقات بسیار خوبی را در استان رقم زد.

 

0

استقبال ناشرین از سومین دوره جایزه کتاب سال یزد

دبیر سومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد از استقبال مناسب ناشرین و نویسندگان از این رویداد فرهنگی خبر داد.

بنابر این گزارش، دکتر شهاب الدین وحیدی مهرجردی، در گفتگویی اظهار داشت: جايزه كتاب سال استان يزد يادمان شهيد آيت الله صدوقي بر اساس رويكرد توسعه فرهنگي – اجتماعي بنا نهاده شده و هر ساله توسط خانه فرهنگ صدوقي و مشاركت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد و موسسه خانه كتاب ايران به اهالي قلم استان يزد اهدا مي شود.

وي افزود: تاكنون دو دوره از جايزه كتاب سال يزد برگزار شده كه خوشبختانه با استقبال ناشرين و اهالي قلم مواجه شده است و طبق آمارها در دوره سوم نیز، استقبال مناسبی از این جایزه شده است.

دبیر جایزه کتاب سال یزد افزود: ثبت آثار در این دوره از جایزه از طریق اینترنت و حضوری انجام می گرفت و صاحبان اثر میتوانستند اثار خود را اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و یا به دبیرخانه کتاب سال واقع در خانه فرهنگ صدوقی تحویل دهند.

وحیدی مهرجردی یادآور شد: در مدت اعلام شده 698 عنوان کتاب در دبیرخانه دوره سوم جایزه کتاب یزد، ثبت شده است که نسبت به دوره های گذشته یک رکورد محسوب می شود.

وی افزود: ناشرین و نویسندگان مجاز بودند آثار خود که از سال 96 به این سو به چاپ رسیده و شرایط شرکت در جایزه سوم را داشته به دبیرخانه ارائه کنند. آثار در دوازده گروه تفکیک شده است و جزییات آماری به زودی اعلام  می شود. همچنین آثار برای داوری ارسال شده است.

دبیر جایزه کتاب سال یزد در پایان خاطرنشان کرد: مراسم اختتاميه این دوره از جایزه در اواسط تیرماه با حضور مسئولان و شخصيت هاي فرهنگي و اهالي قلم يزد، دانشگاهيان و حوزويان همزمان با روز قلم و سالگرد شهادت آيت الله صدوقي برگزار خواهد شد.

0

برگزاری آیین روز «یزد؛ پایتخت کتاب ایران»

آیین روز «یزد؛ پایتخت کتاب ایران» با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی و رییس سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در محل غرفه یزد برگزار گردید.

همچنین در این مراسم از پوستر جایزه کتاب سال یزد رونمایی شد.

کتاب سال یزد

0

پوستر دوره سوم جایزه کتاب سال یزد رونمایی می شود

دبیر سومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد از انتشار فراخوان سومین دوره این جایزه و همچنین رونمایی از پوستر آن در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

دکتر شهاب الدین وحیدی مهرجردی در گفتگویی اظهار داشت: جایزه كتاب سال استان یزد یادمان شهید آیت ا… صدوقی بر اساس رویکرد توسعه فرهنگی – اجتماعی بنا نهاده شده و هر ساله توسط خانه فرهنگ صدوقی و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و موسسه خانه کتاب ایران به اهالی قلم استان یزد اهدا می شود.

وی افزود: تاکنون دو دوره از جایزه کتاب سال یزد برگزار شده که خوشبختانه با استقبال ناشرین و اهالی قلم مواجه شده است و امسال نیز دوره سوم آن برگزار خواهد شد.

وحیدی مهرجردی تاکید کرد: از مهمترین اهداف جایزه کتاب سال استان یزد شناسایی و معرفی كتاب های برتر، كمك به اعتلای سطح دانش و فرهنگ مكتوب جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی و حمایت و تشویق پدیدآورندگان متعهد و متخصص كتاب و تلاش برای توسعه آموزشی در عرصه نویسندگی در استان یزد است.

دبیر سومین دوره کتاب سال استان یادآور شد: در دوره سوم پذیرش کتاب ها تا دهم خردادماه خواهد بود و مراسم اختتامیه روز 14تیرماه با حضور مسئولان و شخصیت های فرهنگی و اهالی قلم یزد، دانشگاهیان و حوزویان همزمان با روز قلم و شهادت آیت الله صدوقی برگزار خواهد شد.

وی افزود: کتاب هایی قابل ارزیابی در دوره سوم خواهند بود که از تاریخ فروردین 1396 لغایت خرداد 1398 چاپ و برگه اعلام وصول داشته باشند. همچنین آثار مذکور نباید در دو دوره قبلی جایزه کتاب سال یزد شرکت کرده باشند. داوری آثار به سبک دوره های قبل توسط موسسه خانه کتاب ایران و داوران کتاب سال جمهوری اسلامی انجام می شود.

وحیدی گفت: روز سه شنبه، دهم اردیبهشت ماه با حضور مسدولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان یزدی، پوستر سومین دوره جایزه کتاب سال استان یزد در یکی از برنامه های جنبی نمایشگاه کتاب تهران واقع در مصلی تهران رونمایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد اواسط هفته آینده نیز در مراسمی از رسانه ها و خبرنگاران برتر در حوزه جایزه کتاب سال استان با حضور مقامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل خواهد شد.

دبیر سومین دوره کتاب سال استان یزد در پایان تاکید کرد: اهالی قلم برای شرکت در این جایزه می توانند با حضور در دبیرخانه کتاب سال واقع در خانه فرهنگ صدوقی یا از طریق سایت رسمی این رویداد به نشانی www.yazdaward.ir  آثار و کتابهای خود را ثبت کنند.

 

0

جدول گروه های دوازده گانه مورد پذیرش جایزه کتاب سال استان یزد

جدول نام گروه های دوازده گانه مورد پذیرش جایزه کتاب سال استان یزد برای بهره برداری ارائه میگردد. پذیرش کتاب در دوره سوم کتاب سال استان یزد، صرفا بر اساس موضوعات این حدول خواهد بود.

 

ردیف

عنوان گروه زیرمجموعه گروه
1  دین کلیات اسلام، علوم قرآن ، فقه و اصول، کلام، عرفان ،تفسیر- حدیث- اخلاق،سیره معصومین،

فرق و مذاهب – ادیان دیگر

2  ادبیات

 

شعرمعاصر – نثر معاصر –  طنز- ادبیات محلی- واژه نامه – دستور زبان –متون قدیم- تاریخ و نقد ادبی- ادبیات زبان های دیگر

گویش محلی – گویش ها

3  ­­فلسفه و روانشناسی منطق –  مابعدالطبیعه –  فلسفه اسلامی، فلسفه غرب روانشناسی
4 علوم اجتماعی علوم اجتماعی ، حقوق ،جامعه شناسی ، اقتصاد ،علوم سیاسی ،بازرگانی،حسابداری،علوم نظامی،مدیریت،آمار،آموزش و پرورش

روزنامه نگاری – علوم ارتباطات – مردم شناسی

5 تاریخ و جغرافیا تاریخ و جغرافیای ایران و جهان، گردشگری و میراث فرهنگی ،مستندنگاری،محیط زیست
6 هنر و معماری کلیات هنر ،عکاسی ،معماری و شهرسازی – موسیقی – سینما ،تربیت بدنی،نمایشنامه

هنرهای تجسمی و دستی ،هنرهای نمایشی

7 زبان و زبان شناسی زبان شناسی، زبان فارسی،زبان باستانی، زبان انگلیسی – زبان عربی – سایر زبان ها
8 کودک و نوجوان شعر کودک،داستان کودک،علوم انسانی و هنر کودک،علوم و فنون کودک
9 علوم خاص کلیات و تاریخ علم ،زمین شناسی،زیست شناسی،شیمی،فیزیک،هیئت ونجوم،ریاضی
10 علوم کاربردی پزشکی ، دامپزشکی،کلیه مهندسی ها،
11 کلیات کلیات،نسخ خطی
12 یزد شناسی کلیه گروه های مذکور

 

0
Page ۱ of ۴ ۱۲۳۴
سایت کتاب سال یزد یادمان شهید صدوقی